Přeskočit na obsah
Home » Perthesova choroba

Perthesova choroba

Morbus Calvé-Legg-Perthes, coxa plana

Je idiopatické onemocnění kyčelního kloubu dané poruchou prokrvení proximálního femuru. Osifikační centrum hlavice femuru podléhá nekróze,je resorbováno a přestavěno v živou kost, postihuje převážně chlapce od 3 do 8 let, v 10% oboustranně

Výsledkem může být plně funkční kyčelní kloub, ale i různé deformity.

Klasifikace:

dle Catteralla – podle rozsahu nekrózy to dělí do čtyř skupin

  1. skupina – pouze přední část epifýzy
  2. skupina – postižena větší část hlavice
  3. skupina – „sekvestrována“ je většina epifýzy
  4. skupina – postižena celá epifýza

Etiologie:

Perthesova choroba má multifaktoriální etiologii – koagulopatie, hypofibrinolýza, redukce art. zásobení epifýzy, porucha venózního odtoku, abnormální růst, trauma, hyperaktivní děti, genetika, nutrice, transientní synovialitida. Stále větší význam je přikládán diskrétním formám koagulopatií (protein C a S…). Podíl poruchy cévního zásobení nebyl zcela prokázán, jako důkaz proti svědčí to, že izolovaným vaskulárním inzultem Perthesovu chorobu nevyvoláme.

Klinický obraz

První příznak Perthesovy choroby je kulhání, bolest později, často lokalizovaná do stehna a kolena. Při vyšetření – omezení rozsahu pohybů. Kulhání se zhoršuje fyzickou zátěží. Zpočátku neprobíhá nijak dramaticky. Kulhání je kombinací Trandelenburgova a antalgického kulhání. Ve stojné fázi kroku dítě naklání trup na postiženou stranu, aby nemuselo zatínat gluteální svaly a tím zvyšovat tlak v kloubu – po delší době glut. svaly atrofují. Zpočátku je omezena jen rotace a abdukce.

Waldstromovo rozdělení stádií:

  1. iniciální (nekrotické) stádium – preradiologická perioda, 6 měsíců, kulhání a bolesti se střídají s nebolestivými obdobími
  2. stádium fragmentace – 8 měsíců, hlavice kolabuje, může dojít k decentraci (následky), nebo bez závažných příznaků
  3. stádium hojení – 21 měsíců, bolest se zmenšuje, rozsah postižení pohybů závisí na stupni anatomických změn, na rtg vidíme kompletní reosifikace

Průběh – individuální, většinou probíhá mírně či středně. Rozhodující roli hraje věk nástupu onemocnění, čím mladší, tím lepší výsledek. Průběh u dětí starších 9 let bývá velmi závažný.

Léčba

Terapie Perthesovy choroby – názory na léčbu jsou značně kontroverzní – od terapeutického nihilismu přes dlouhodobou terapii konzervativní i chirurgickou – do 70. let se u nás léčilo konzervativně, poslední dobou se minimalizuje pobyt v nemocnici – terapie chirurgické.

Převládá tzv. containment terapie – podstatou je zanoření hlavice femuru do acetabula po celou dobu hojení, aby při přestavbě hlavice nedošlo k deformaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *